15 Sierpnia 1317

15 Sierpnia 1317

Władysław Łokietek wydaje przywilej lokujący Lublin na prawie niemieckim - magdeburskim. W związku z powierzeniem urzędu wójta Maciejowi z Opatowca wyznacza on działki dla przyszłych kolonistów. Wówczas to powstaje istniejąca w niezmienionym kształcie parcela na którą dziś składa się domy: Rynek 16 oraz Jezuicka 8.

(mal. Antoni Boys, Portret Władysława Łokietka, XVI w.)

1526

1526

Pierwsza wzmianka o istnieniu w tym miejscu domusseu lapidea (domu kamiennego) - zwanego po polsku kamienicą. Jej właścicielem był wówczas Stanisław Mężyk rajca lubelski. Na fragmencie obrazu „Pożar Lublina 1719” widać domy północnej pierzei Rynku w tym „Kamienicę Muzyków”.

1526
1540

1540

Kamienica Muzyków zawdzięcza swą nazwę jednemu z największych mieszkańców naszego grodu – Janowi z Lublina. Ten niezwykły człowiek zgromadził najbogatszą kolekcję renesansowej europejskiej muzyki. Jego tabulatura sporządzona w roku 1540 liczy 520 stron i mieści ponad 300 utworów pochodzących ze wszystkich zakątków Europy. O samym autorze niewiele wiadomo, ale wiele wyjaśnia związana z nim legenda.

Rzecz działa się na początku XVI wieku w Lublinie. Mistrz Jan, bo tak go wówczas zwano, ponieważ był absolwentem Akademii Krakowskiej, przyjeżdżał do Lublina na organizowane tutaj Jarmarki z nieodległego Kraśnika. Nie interesowały go jednak kolorowe tkaniny, drogocenne przyprawy ani węgierskie wina. Jan czekał aż utrudzeni długim dniem targu kupcy zbiorą się wieczorem w szynku w kamienicy Mężykowskiej. Tutaj przysiadywał się do wesołych kompanii przybywających do Lublina z najdalszych stron świata – Francji, Anglii, Włoch czy Hiszpanii. Nie łatwo było mu się porozumieć, ani wyjaśnić po co tutaj przybył, ale kiedy sam zagrał, zaśpiewał i zatańczył, przybysze z dalekich stron odwdzięczali mu się tym samych, grając, śpiewając i tańcząc do białego rana. Jan z nadejściem poranka siadał i skrupulatnie zapisywał wszystkie tańce, pieśni i inne utwory, a sława o nim i jego tabulatura przetrwała do dnia dzisiejszego. Miejsce zaś Kamienicą Muzyków nazwano.

Tabulatura Jana z Lublina 1540 r.

7 Maja 1575

7 Maja 1575

To jedna z najsmutniejszych dat w dziejach Lublina. Całe miasto zgorzało od wielkiego pożaru wywołanego przez mieszczkę smażąca placki na odpust św. Stanisława (8 maja). Ogień zniszczył również naszą kamienicę. Ogień wybuchał w Lublinie wielokrotnie zabijając mieszkańców i niszcząc zabudowę miasta. Na pamiątkę pożaru z 1719 roku 2 czerwca ulicami miasta przechodzi barwna procesja. Tradycyjnym daniem jest wówczas wypiekany w restauracji 16 Stołów z zachowaniem wszelkich przepisów przeciwpożarowych placek.

7 Maja 1575
1579 - 1605

1579 - 1605

W tych latach właścicielem kamienicy był Jakub Żendzianin złotnik, rajca miejski, należący do najzamożniejszych kupców lubelskich. Wyremontowaną po wielkim pożarze 1575 roku kamienicę wynajmował swojej córce Reginie i jej mężowi doktorowi medycyny Wawrzyńcowi Felkiel za roczną kwotę 100 zł. Za swojego życia posiadał znaczą ilość dóbr na które składały się 4 kamienice w mieście (dzisiejsze Stare Miasto) i ogród (rejon Krakowskiego Przedmieścia). Majątek zgromadził nie tylko na drodze kupna, ale również dzięki związkom małżeńskim. Był trzykrotnie żonaty i posiadał pięcioro dzieci z tych związków. (Na ilustracji XVI w. warsztat złotniczy.)

1626

1626

W 1626 Jakub Żendzianin kuśnierz, posiadający swój sklep i pracownie na parterze kamienicy (wnuk pierwszego Jakuba Żendzianina) sprzedał swoją połowę domu Jerzemu Lemce za kwotę 2000zł a sam wstąpił do zakonu franciszkanów i przyjął zakonne imię Zygmunt. (Ilustracja XVII wiecznego warsztatu kuśnierskiego.)

1626
1839

1839

Powyższy napis pochodzi z dzieła Seweryna Zenona Sierpińskiego (1815-1843) literata, prawnika historyka, współzałożyciela Cyganerii Warszawskiej, w pierwszym w dziejach przewodniku po Lublinie pt. Obraz miasta Lublina (Warszawa 1839) zamieścił powyższą ilustra- cję ukazująca tablicę niegdyś zdobiącą fronton kamienicy Rynek 16, a w czasach autora przewodnika znajdującą się w budynku przy dzisiej- szej Jezuickiej 8. Napis na tablicy przez wiele lat budził liczne kontorwersje, ponieważ nie umiano go odczytać. Pojawiały się nawet teorie widzące w nim starożytny napis runiczny. Nowsza literatura widzi w nim pamiątkę przebudowy kamienicy z roku 1525 oraz inicjały własciciela Stanisława Mężyka i jego gmerk. Tablicę dziś należy uznać za zaginioną, Gdyby ktoś ją znalazł, to poprosimy o informacje o jej losach zostawić w barze. Dziękujemy!

1881

1881

W XIX wieku kamienica przeszła gruntowną przebudowę. W roku 1881 pomimo protestów mieszkańców Lublina ówczesny właściciej pozbawił ją XVI wiecznej attyki, ostatniej zachowanej wówczas na Starym Mieście. Tutaj kamienica na zdjęciu z początku lat 30. XX w.

1881
1937 - 1938

1937 - 1938

W ramach prac renowacyjnych prowadzonych na Starym Mieście przebudowano fronton kamienicy wedle projektu inż. I. Kędzierskiego. Parter został utrzymany w kolorze szarym z zastosowanym boniowaniem, natomiast piętra otrzymały kolor czerwono-buraczkowy. Wymieniono również stolarkę drzwi i okien na neorenesansową.

Kamienica Rynek 16 znalazła się również na pocztówce autorstwa jednego z najwybitniejszych polskich fotografów Jana Bułhaka. Na parterze widoczny szyld sklepu spożywczego.

Wrzesień 1939

Wrzesień 1939

W wyniku niemieckich bombardowań Lublina i spowodowanych przez nie pożarów kamienica została poważnie zniszczona. Ocalały jedynie mury zewnętrzne.

 

1947-1948

Podjęto odbudowę kamienic Rynek 16 – Jezuicka 8.

Wrzesień 1939
1954

1954

Fronton kamienicy Rynek 16 ozdobiono sgraffito nawiązującym do postaci XVI wiecznego lubelskiego muzyka i kompozytora Jana z Lublina, od twej chwili zwana jest „Kamienicą Muzyków”. Autorem dekoracji był wybitny polski malarz Stanisław Szczepański.

2011

2011

Swoją działalność rozpoczynają Apartamenty Kamienica Muzyków. We wszystkich apartamentach znajduje się łazienka oraz telewizor z płaskim ekranem i dostępem do kanałów telewizji satelitarnej. Wystrój apartamentów w obiekcie Kamienica Muzyków inspirowany jest stylem secesja oraz art deco. Każdy apartament dysponuje częścią wypoczynkową z rozkładaną sofą oraz kuchnią lub aneksem kuchennym z lodówką. Klienci otrzymują również codzienny serwis oraz śniadania wprost do apartamentu.

Restauracja 16 Stołów to miłe, przytulne i warte uwagi miejsce na lubelskiej mapie restauracyjnej, położone w samym sercu Lubelskiego Starego Miasta. Stosunkowo nowe, elegancko urządzone wnętrza, wyśmienita kuchnia autorstwa Piotra Kwiatosza oraz profesjonalna obsługa czynią je idealnym zarówno na rodzinny obiad, romantyczną kolację jak również towarzyskie lub biznesowe spotkania. Od 2011 roku w ciepłym, domowym wnętrzu restauracji mamy zaszczyt gościć Państwa, serwując dania kuchni polskiej w nieco nowej, odmienionej odsłonie... Przy wykorzystaniu nowoczesnych technik kulinarnych (kuchnia molekularna, technika Sous vide) oraz nowatorskiego i dynamicznego spojrzenia na tradycyjne składniki, odkrywamy dla Państwa dawno zapomniane potrawy Lubelszczyzny oraz całej naszej ojczystej, polskiej ziemi...

2011
16 października 2013

16 października 2013

Miasto Lublin wyróżniło wówczas dziesięć podmiotów branży hotelarsko-gastronomicznej w trzeciej edycji Programu Miejsca Inspiracji. Apartamenty Kamienica Muzyków oraz Restauracja 16 Stołów zostały wyróżnione(każde osobno) tym prestiżowym oznaczeniem. Prezydent Krzysztof Żuk wręczając pamiątkowe dyplomy powiedział: Współpraca z podmiotami z tych branży stanowi dla nas niezwykle ważną rolę w budowaniu pozytywnych doświadczeń z miastem. Miejsca Inspiracji to wysoka jakość usług, wiedza o Lublinie przekazywana przez obsługę, gwarancja gościnnego przyjęcia, bliższe poznanie miasta oraz charakterystyczna dla Lublina kameralna atmosfera. Polecamy również przeróżne atrakcje w Lublinie, starówka lubelska, zamek, Muzeum na Majdanku.