Piątek 24.11.2017

Czym urzeknie Cię Lublin? Poznaj zakątki, które warto odwiedzić!

Lublin to miejsce bogate w kawał historii, szeroki wachlarz niezwykłych wydarzeń, urokliwych zakątków i niesamowitych ludzi. Należy do najstarszych miast w Polsce, a jego początki datuje się na III wiek p.n.e. kiedy to na jego terenach pojawiło się pierwsze osadnictwo i mała wioska zaczęła rozrastać się w wielką metropolię. Prawa miejskie Lublin uzyskał na początku XIV wieku i od tamtej pory stanowi jedno z największych miast naszego kraju.

 

Pięknie zachowane zabytki sprawiają, że dziedzictwo lubelskie zachwyca i wprowadza przybyłych tutaj gości w niezwykły i bardzo różnorodnych świat, w którym w harmonii i nierozerwalnej więzi żyją kultury: żydowska, chrześcijańska czy protestancka. Ta majestatyczna mozaika czyni z Lublina jedyne w swoim rodzaju miasto, które śmiało może konkurować pod względem atrakcyjności z innymi wielkimi miastami Europy i świata.

 

Historią pisane zakamarki lubelskie – czyli co warto zobaczyć?

 

Przybywając do tego jakże pachnącego historią i pięknem zabytków miasta, nie sposób się nie zachwycić jego doskonale zachowanymi monumentami, starannie odrestaurowanymi kamienicami czy bogactwem parków i zieleni, która otula miasto. Szczególnym uwagi punktem, który naprawdę trzeba zobaczyć jest Stare Miasto, które pełne jest magicznych kątów, niesamowitych atrakcji i wyjątkowej atmosfery. Ciekawą alternatywą jest również wycieczka szlakiem historycznym, który pozwala poznać bliżej bogatą historię Lublina.

 

Wielokulturowy charakter miasta sprawia, że gdzie okiem nie sięgnąć tam różnorodna architektura, ciekawe połączenia stylistyczne i klimat, który sprawia, że każdy czuje się tutaj wyjątkowo. Odwiedzając Lublin, na liście zakątków do odwiedzenia warto zaznaczyć między innymi:

 

Zamek Lubelski – charakterystyczny i wyjątkowo zadziwiający zamek, jeszcze w XII wieku był jedynie drewnianą budowlą, która to za Kazimierza Wielkiego nabrała obecnego kształtu. To miejsce niegdyś chętnie odwiedzane przez królów, przez pewien okres w XIX wieku pełniło rolę więzienia. W dniu dzisiejszym zamek w swoich ścianach gości Muzeum Lubelskie, a słynna średniowieczna wieża Donżon, z daleka zaprasza do bliższego poznania.

 

Rynek Starego Miasta stanowi miejsce, którego nie sposób pominąć w planie odwiedzin Lublina. Otoczony niesamowitymi kamienicami, należy do jednego z najlepiej zachowanych rynków miejskich w Polsce. Pięknym symbolem Lublina, jaki jednocześnie wprowadza nas do rynku jest niezwykła Brama Krakowska, która łączy Stare Miasto ze Śródmieściem. Jako część fortyfikacji miejskiej mieści w swoich murach Muzeum Historii Miasta Lublina. Opodal Bramy Krakowskiej znajduje się również Brama Grodzka – brama wjazdowa z czasów XIV wieku oraz Brama Rybna, której historia rozpoczyna się w XV i prowadzi ona wprost na Plac Rybny.

 

Wieża Trynitarska o wysokości 64 metrów to zdecydowanie najwyższy z zabytków znajdujących się w Lublinie, a co za tym idzie, należy do wyjątkowo interesujących punktów widokowych.

 

Niezwykłym budynkiem, który warto odwiedzić nie tylko ze względu na odbywające się tam spektakle, jest Teatr Stary, który należy do najbardziej leciwych obiektów tego typu w naszym kraju. Jego budowę datuje się na 1822 rok.

 

Bazylika oo. Dominikanów wraz z przyległym klasztorem to piękny zabytek, który powstał w XIV wieku. Odbywały się tutaj liczne nabożeństwa dziękczynne za czasów króla Zygmunta Augusta. Jest to niezwykła pamiątka z czasów po zawarciu Unii Polsko-Litewskiej, którą docenią osoby ceniące sakralne budowle, które odgrywały ważną rolę w historii Polski. 

 

Plac po Farze z kolei, stanowi miejsce z którym silnie związana jest legenda o śnie Czarnego Leszka. Plac powstał na zrekonstruowanym fundamencie kościoła farnego, który znajdował się tutaj w XIII wieku, a w swoich czasach, stanowił najważniejsze miejsce kultu religijnego w Lublinie.

 

Wśród miejsc godnych uwagi podczas przebieżek po Lublinie, należy wymienić przede wszystkim muzea, które zachwycają obfitością eksponatów różnego rodzaju - od tych archeologicznych, przez obejmujące pamiątki etniczne po sztukę i inne dzieła artystyczne. Wśród muzeów, które są godne szczególnego zainteresowania, wymienić można ot chociażby:

 

Muzeum Lubelskie – wcześniej już wspomniane muzeum, jest jednym z najpopularniejszych w mieście, bowiem znajduje się tuż przy Starym Mieście, na wzgórzu w komnatach Zamku Lubelskiego. Entuzjaści zabytkowych budowli nie będą zawiedzeni, bowiem w ramach Muzeum można podziwiać Kaplicę Trójcy Świętej oraz słynną Basztę, z której rozpościera się zapierający dech w piersiach widok.

 

Muzeum Martyrologi Pod Zegarem to nie lada gratka dla miłośników historii. Ulokowane w dawnym areszcie Gestapo, intryguje licznymi zbiorami dokumentów i archiwów, które opisują więziennictwo i politykę Niemców wobec mieszkańców całej Lubelszczyzny.

 

Muzeum Archidiecezjalne Sztuki Religijnej powstałe w murach neogotyckiej dzwonnicy katedralnej, która pochodzi z XVII wieku (nazywana jest Wieżą Trynitarską, a z jej szczytu można podziwiać panoramę miasta), stanowi niezwykły zbiór eksponatów takich jak przedmioty użytku religijnego, ikony, rzeźby, obrazy, tkaniny, sarkofagi, instrumenty muzyczne, lichtarze oraz wiele innych zabytkowych sprzętów. 

 

Innym z interesujących muzeów Lublina jest Muzeum Uniwersyteckie Historii KUL, które opowiada dzieje tego jednego z największych uniwersytetów naszego kraju. Umiejscowione w dawnej stołówce akademickiej urzeka i sprawia, że można poczuć w nim klimat dawnych lat. Idąc tropem Lubelskich uczelni, warto odwiedzić również żydowską Jesziwę – dawną uczelnię Mędrców Lublina. Ta słynąca w świecie rabinacka szkoła wyższa talmudyczna działała tutaj w latach 1930 do 1939. 

 

Dla tych, którzy kochają bliskie spotkania z historią, z pewnością idealnym miejscem będzie Muzeum Wsi Lubelskiej, które stanowi skansen pełen wystaw sztuki ludowej oraz obiektów z dawnych lat otoczonych pięknymi okolicznościami przyrody. To miejsce w którym mamy wrażenie, że czas się zatrzymał, a wiejska sielanka udziela się każdemu odwiedzającemu.

 

Wśród innych wartych uwagi muzeów warto wymienić Państwowe Muzeum na Majdanku – zlokalizowane w byłym obozie koncentracyjnym, Piwnicę pod Fortuną, która pełna jest ciekawych wystaw, zachwyca zabytkową winiarnią z niespotykaną polichromią renesansową ścian i mieści się w piwnicach słynnej Kamienicy Lubomelskich

 

Dla poszukiwaczy oryginalnych miejsc, polecić można Lubelską Trasę Podziemną, która biegnie starymi korytarzami miejskich piwnic o długości 300 metrów pod zabudowaniami Starego Miasta. Piwnice te stanowiły skład kupiecki, jako że Lublin należał do niezwykle ważnych ośrodków handlowych w XVI wieku.

 

Uroki Lublina – czyli czym jeszcze zaskakuje lubelska metropolia

 

Poza bogatą historią i jej wyrazistą obecnością, Lublin ma do zaoferowania znacznie więcej. Turyści mogą bowiem znaleźć tutaj liczne atrakcje, które zapewniają wiele rozrywki, a także pozwolą przyjemnie spędzić czas.

 

Jednym z ciekawszych miejsc jest bajkowy, pełen niezwykłych okazów flory Ogród Botaniczny. Zlokalizowany w dzielnicy Sławin, park zieleni zachwyca nawet 6500 gatunkami roślin, a wśród atrakcji ogrodu jest urokliwe arboretum doskonałe na rodzinne spacery, a także alpinarium i rosarium. W ogrodzie nie brakuje pięknych drzew, z których ponad setka należy do sędziwych ponad stuletnich okazów.

 

Poza Ogrodem Botanicznym, piękna przyroda Lubelszczyzny daje się bliżej poznać nad Zalewem Zembrzyckim, który rozpościera się na niespełna 3 km2, stanowiąc jedno z popularniejszych miejsc pełnych atrakcji wodnych i nie tylko. Doskonale rozplanowana infrastruktura, sprawia, że goście mogą rozkoszować się obcowaniem z naturą poprzez aktywny wypoczynek na rowerach, spacery po lesie, odpoczynek na plaży oraz szaleństwa na wodzie (znajdują się tutaj wyciągi nart wodnych, wypożyczalnie sprzętu, baseny i ośrodki żeglarskie). Podczas aktywnego wypoczynku można cieszyć się obecnością zwierząt i roślin. Entuzjaście wędkowania również nie odejdą z kwitkiem!

 

Park Ludowy to z kolei doskonałe miejsce na wyjątkowo aktywną i radosną zabawę. W jego obrębie znajduje się basen olimpijski, organizowane są rozmaite imprezy jak np. Carnaval Sztukmistrzów. Stanowi on również ważny element struktury ekologicznej miasta, bowiem pełen jest zieleni, pięknej roślinności i zwierząt – lokatorów.

 

Lublin zaskakuje szeroką ofertą imprez kulturalnych, słynie jako miasto festiwali i różnego rodzaju wydarzeń. Raz rocznie ściąga on rzesze pasjonatów sztuki, nauki, kultury i rozrywki różnego rodzaju. Miasto zaprasza na spektakle, wystawy, koncerty, spotkania i inne uroczystości. Bogata oferta zarówno miejsc do odwiedzenia jak i wydarzeń sprawia, że nie sposób się tutaj nudzić, dlatego też nie bez powodu Lublin należy do najbardziej atrakcyjnych zakątków Europy.

 

Nocleg w sercu Lublina – dlaczego warto zatrzymać się na Starym Mieście

 

Stare Miasto to najbardziej urokliwa dzielnica Lublina, dlatego też nie bez powodu stanowi najbardziej atrakcyjne miejsce na zatrzymanie się właśnie tam podczas wizyty w tym pełnym ducha historii mieście. Zachwycające otoczenie oraz bliskość najważniejszych punktów miasta, tworzą idealne warunki dla wszystkich przebywających chociaż na chwilę w tym wyjątkowym miejscu.

 

Noclegi w sercu miasta to możliwość bezpośredniego obcowania z perełkami architektury, niesamowitymi zabytkami, ciekawymi zakątkami, gwarnym centrum rozrywki wszelakiej, najlepszymi knajpkami, klubami i restauracyjkami. Co nie mniej ważne, zamieszkując podczas pobytu w Lublinie na Starym Mieście, możemy cieszyć się bliskością strategicznych miejsc jak dworzec autobusowy (ok. 1 km – 10 minut spacerem) czy dworzec kolejowy  (10 minut jazdy samochodem – ok. 3 km).

 

Rezerwacja pokoju w centrum miasta sprawia, że znajdujemy się w najlepszym strategicznie miejscu wypadowym do zwiedzania miasta i całej Lubelszczyzny. Stare Miasto samo w sobie stanowi nie lada gratkę dla poszukiwaczy niezwykłości, a spacer pomiędzy majestatycznymi kamienicami po brukowanych uliczkach, wypady na wzgórze zamkowe i zwiedzanie okolicznych muzeów czy wyprawa odkrywcza do Podziemi Lubelskich są w zasięgu ręki – bez dojazdów, korków i poszukiwania miejsc parkingowych.

 

Do najciekawszych atrakcji, które można zwiedzać w obrębie Starego Miasta z pewnością warto zaliczyć:

- Pozostałości murów miejskich w postaci bram: Krakowskiej (będąca ważnym symbolem Lublina), Grodzkiej czy Baszty Gotyckiej;

- Dawny ratusz – Trybunał Koronny, który usytuowany jest w samym środku rynku;

- Barokowa Archikatedra oraz Wieża Trynitarska z  Muzeum Archidiecezjalnym i najlepszym tarasem widokowym w mieście;

- Kamień Nieszczęścia – tuż za Wieżą Trynitarską na ulicy Jezuickiej;

- Bazylika dominikanów;

- Bazylika św. Stanisława Biskupa Męczennika;

- Piwnice pod Fortuną będące zespołem renesansowych piwnic winiarskich z unikalnymi malowidłami z XVI wieku;

- Teatr Stary – jeden z najstarszych budynków tego typu w Polsce;

- Plac po Farze, na którym podziwiać można odkryte fundamenty - pozostałość po lubelskim kościele farnym;

- Plac Łokietka będący centralnym punktem miasta, który stanowi rewelacyjny punkt orientacyjny i miejsce spotkań; 

- Znajdujący się na wzgórzu opodal Starego Miasta Zamek Królewski z niezwykłą Kaplicą Zamkową i muzeum.

 

Serce Lublina to spokojny zakątek, w którym można zapomnieć o ciągłym pośpiechu i stresie – otoczenie historycznych budowli sprawia, że poniekąd odcinamy się od zgiełku wielkiego miasta, a przenosimy się w czasie, chłonąc niezwykłe powietrze pełne magii przeszłości. Pobyt tutaj działa kojąco na nerwy i sprawia wiele radości, szczególnie tym, którzy kochają otoczenie pełne różnorodności.

 

Zaletą zatrzymania się w centrum miasta jest bliskość wszystkiego, w tym także rozrywek różnego rodzaju. Kino, teatr, koncerty różnego rodzaju, a nawet siłownie znajdują się w zasięgu ręki, dlatego bez względu na upodobania, każdy znajdzie tuż za rogiem wszystko to, czego mu tylko potrzeba.

 

Bogate życie kulturalne Lublina zachęca różnymi wydarzeniami, które w większości przypadków odbywają się właśnie w obrębie Starego Miasta i jego okolic. Wysoki poziom odbywających się w mieście imprez na wielką skalę, jak i tych bardziej kameralnych sprawia, że bliska lokalizacja noclegu, pozwala każdemu odwiedzającemu miasto, swobodnie w nich uczestniczyć.