Poniedziałek 17.07.2017

Atrakcje w Lublinie

W Lublinie można spotkać zabytki oraz budowle pochodzące z różnych epok, co sprawia, że miasto jest niezwykłą gratką dla wszystkich pasjonatów historycznych miejsc. Zabytkowa architektura miasta skupia się przede wszystkim w rejonie Starego Miasta oraz śródmieścia, choć również poza tym obszarem można odnaleźć wiele śladów przeszłości i pięknych atrakcji - starych kamienic, szczątków murów i wielu innych.

 

Przebywając w Lublinie nie sposób nie zobaczyć królewskiego zamku z XII wieku, w którym obecnie znajduje się siedziba Muzeum Lubelskiego. W czasie całego roku mają miejsce tam ciekawe wystawy znanych artystów, w ostatnim czasie między innymi Beksińskiego, które przyciągają tłumy odwiedzających. Pięknym miejscem na terenie Lublina jest także Teatr im. Juliusza Osterwy, a także wiele zabytkowych kościołów - na przykład Kościół św. Józefa przy ul. Świętoduskiej.

 

Wśród miejsc polecanych do odwiedzenia w Lublinie zalicza się także między innymi Muzeum Wsi Lubelskiej (skansen), miejski park - Ogród Saski, a także dawny niemiecki obóz koncentracyjny na Majdanku. Warto także odwiedzić lubelski Ogród Botaniczny.

 

Od czerwcu 2017 roku centrum Lublina upiększa świeżo wyremontowany Plac Litewski, będący miejscem spotkań lokalnych mieszkańców oraz turystów, a także początkiem wędrówki przez Krakowskie Przedmieście, czyli miastowy deptak. W niektóre wieczory można tam podziwiać pokazy multimedialne nowoczesnej fontanny, która również podczas dnia zachwyca swoim ogromem oraz wykonaniem.

 

W Lublinie odbywa się także wiele imprez oraz wydarzeń kulturowych. Na uwagę zasługuje między innymi coroczna Noc Kultury, która odbywa się w czerwcu. Podczas tego weekendu Lublin zmienia się w miasto niezwykle kolorowe i tłoczne. Na deptaku oraz urokliwych uliczkach w centrum pojawiają się ciekawe instalacje artystów (na przykład zawieszone na wysokości kolorowe balony, dywany z kwiatów czy łapacze snów). W Noc Kultury można podziwiać także wiele ciekawych happeningów lokalnych, jak i przyjezdnych artystów - między innymi w centrum miasta można zobaczyć akrobacje i taniec z ogniem, obejrzeć przedstawiania czy rekonstrukcje ważnych dla lubelszczyzny wydarzeń historycznych. Pod koniec lipca odbywa się również Carnaval Sztukmistrzów, będący świętem nowoczesnego cyrku. Na weekend władzę nad miastem przejmują artyści, cyrkowcy, kuglarze czy akrobaci, którzy zachwycają odbiorców swoimi występami oraz sztuczkami.

 

Na Krakowskim Przedmieściu można znaleźć wiele urokliwych knajp oraz barów w których serwuje się dobre jedzenie - zarówno lokalne przysmaki, takie jak cebularze lubelskie z makiem czy forszmak, jak również dania kuchni amerykańskiej, na przykład smakowite burgery. W lokalach można spotkać także wiele różnego rodzaju alkoholu, w tym popularnych drinków, jak i również piwa z lokalnych browarów, które nie można zakupić nigdzie indziej.

 

Dzięki tym wszystkim atrakcjom i ciekawym miejscom, Lublin cieszy się coraz większą popularność wśród przyjezdnych i turystów. Wiele osób przyjeżdża tutaj na wycieczki bądź dłuższe pobyty, tak aby poznać tajemnicze zakątki i odwiedzić znane miejsca oraz zabytki.